Haber

959. haftada Cumartesi Anneleri de gözaltına alındı

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanmasını talep etmek için 1995 yılından bu yana Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri/İnsanları, 959. hafta gösterilerinde yine polis tarafından engellenerek gözaltına alındı. .

Eylem öncesi Galatasaray Lisesi’nin önü polis tarafından çevrildi. Cumartesi Anneleri/İnsanları İstiklal Caddesi’nde ablukaya alındı. Polis ablukasının ardından gözaltı süreci başladı.

Eyleme CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Gökçen, Türkan Elçi ve Suat Özçağdaş ile STK temsilcileri takviye kuvvet verdi. Üsse gelenler de polis tarafından kuşatıldı.

Gözaltı süreci öncesi yapılan açıklamada polis, hareketin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandığını söyledi. Ancak Anayasa Mahkemesi, Cumartesi Anneleri/İnsanları hareketine polis müdahalesi ve yasağının hak ihlali olduğuna karar verdi.

Ne oldu?

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta mitingine polis saldırısı sonucu 23 kişi gözaltına alınırken, 46 kişi hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal” iddiasıyla dava açıldı.

1995 yılında gözaltında kaybolan Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak, kolluk kuvvetleri ve amiri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak Başsavcılık ‘soruşturmaya yer olmadığına’ karar verdi. Akabinde başvurduğu İstanbul Sulh Ceza Hakimliği itirazı kesin olarak reddedince Ocak, belgeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürdü.

Başvuruyu görüşen Yargıtay, “kötü muamele yasağının ihlali” iddiasının kabul edilemez olduğuna oybirliğiyle karar verdi. Ancak Anayasa’nın 34. maddesi kapsamında düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine oy çokluğu ile karar verildi.

Karara karşı tek oy veren, İçişleri Bakan Yardımcısı iken Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan Sayın İnce oldu. Anayasa Mahkemesi ayrıca başvurana 13 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eylemine polis saldırısıyla ilgili Mayıs ayında bir hak ihlali kararı daha vermişti. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin yaptığı başvuruda yüksek mahkeme, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle karar verdi.

Cumartesi Anneleri/İnsanları Nisan ayının ilk haftasından itibaren her Cumartesi tekrar Galatasaray Meydanı’na gitmek istiyor ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararı Beyoğlu Kaymakamlığına tebliğ edilmesine rağmen Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine izin verilmiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu