Haber

Almanya’da 150 bin kişi Federal Meclis önünde ırkçılığa karşı yürüdü

– Almanya’da 150 bin kişi Federal Meclis önünde ırkçılığa karşı yürüdü

BERLİN – Almanya’nın başkenti Berlin’de Federal Parlamento Binası (Bundestag) önünde düzenlenen mitinge katılan 150 bin kişi, ülkedeki tüm yabancıları sınır dışı etmeyi planladığı ortaya çıkan aşırı sağ AfD Partisi’ne sert tepki gösterdi. ülke.

Almanya’da aşırı sağ AfD (Almanya İçin Alternatif) Partisi’ne yönelik protestolar ve ırkçılık sürüyor. AfD Partisi’nin ülkedeki tüm yabancıları sınır dışı etme planının ortaya çıkmasının ardından başlayan protestoların devamı olarak bugün başkent Berlin’de çoğu Alman olmak üzere 150 bin kişinin katıldığı bir miting düzenlendi.

“Demokrasimiz tehlikede”

Ülke genelinde artan ırkçı politikalara tepki göstermek için Federal Meclis önünde toplanan göstericiler, yaptıkları açıklamada Almanya’da siyasi durumun endişe verici seviyelere ulaştığını belirtti. Demokrasinin her zamankinden daha fazla korunması gerektiğini belirten göstericiler, “Sağ ve aşırı sağ görüşler kamuoyunda destek kazanıyor. Irkçılık, antisemitizm ve grup temelli insan düşmanlığının diğer biçimleri artıyor. İnsanlar aşağılanıyor ve toplumsal olarak dışlanıyor” Yoksulluk, işsizlik ya da evsizlik nedeniyle insan haklarını savunmak “Mülteciler büyük oranda haklarından mahrum bırakılıyor. Onlar ve onları destekleyenler giderek daha fazla suçlanıyor. Evet demokrasimiz tehlikede” dedi.

Başbakanlık Binası ile Federal Meclis Binası arasındaki alanda “El Ele” sloganıyla toplanan göstericiler, “Artık Nazilere iktidar olamayacak”, “Bütün Berlin Nazilerden nefret ediyor”, “Biz Nazilerden nefret ediyoruz” yazılı pankartlar taşıdı. Güvenlik duvarı” ve “AfD alternatif olamaz”. Genç bir aktivistin taşıdığı “Naziler Yasaktır” yazılı pankart dikkat çekti.

“Wir sind die Brandmauer” (Biz güvenlik duvarıyız) adı altında düzenlenen eyleme, nefrete karşı hoşgörü çağrısında bulunduğunu belirten yaklaşık 1.700 sivil toplum kuruluşu destek verdi. Berlin Polis Sözcüsü Anja Dierschke ise yaptığı açıklamada, “Organizasyona katılımın beklenenin çok üzerinde olduğunu gördük. Yoğun katılıma rağmen miting herhangi bir aksama ve olay yaşanmadan gerçekleşiyor” dedi.

Öte yandan Almanya’nın 30 farklı şehrinde aynı gün 200’e yakın ırkçılık karşıtı gösteri daha düzenlendi.

Yabancıları sınır dışı etme planı

Son derece ırkçı söylemleriyle bilinen ve oyları giderek artan AfD Partisi’nin bazı üyelerinin, geçen yıl kasım ayında Potsdam’ın kuzeyindeki lüks bir otelde düzenlenen gizli bir toplantıya katılarak ülkede yaşayan yabancıların sınır dışı edildiği ortaya çıktı. ülkede planlandı. Gizli toplantının ortaya çıkmasının ardından aşırı ırkçı politikaları ve anayasaya aykırı tutumları nedeniyle AfD’nin kapatılması tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz haftalarda Hamburg’da 50 bin, Berlin ve Münih’te ise 100 bin kişinin katılımıyla AfD karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Hamburg ve Münih’teki gösterilere katılımın beklenenden yüksek olması nedeniyle güvenlik nedeniyle ara verildi.

haber-civril.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu