Ekonomi

Almanya’da iflaslar ilk altı ayda yüzde 20,5 arttı

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nden (Destatis) yapılan açıklamaya göre ülkede bu yılın ilk yarısında 8 bin 571 işletme iflas ilan etti. İflaslar 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 20,5 arttı.

Söz konusu dönemde 10 bin şirket baz alındığında Almanya’da yılın ilk yarısında toplam 25,3 iflas yaşandı. En fazla iflas 54,1 vakayla ulaştırma ve depolama bölümünde görüldü. Bunu 41,3 olayla geçici iş bulma bürolarının da dahil olduğu başka bir hizmet segmenti izledi.

En az iflasın yaşandığı sektör ise 2,4 vakayla elektrik tedarik sektörü oldu.

Şirketlerin iflas iddialarına ilişkin alacaklılara ödenmesi beklenen borç ilk yarıda 13,9 milyar euro olarak kaydedildi. Söz konusu borç 2022 yılının Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 8,2 milyar euro civarındaydı.

Ocak-haziran döneminde kurumsal iflasların yanı sıra 33 bin 140 borçlu da iflas başvurusunda bulundu. Söz konusu rakam 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 1,9 azaldı.

Ağustos ayında iflas başvuruları yüzde 13,8 arttı

Verilere göre ağustos ayında iflas başvuruları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 arttı.

Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) Yapısal Değişim ve Verimlilik Bölümü Başkanı Steffen Müller, artan risklere rağmen bir iflas dalgasının görünmediğini vurgulayarak, “Çok sayıda ekonomik sorunun arka planına bakıldığında, ve belirsizlik nedeniyle önümüzdeki birkaç ayda önceki yıla kıyasla daha fazla sayıda iflas bekleniyor.” yorumunu yaptı.

Öte yandan Alman ekonomisi artan faiz oranları, zayıf küresel ekonomi ve yüksek enflasyon nedeniyle üst üste üç çeyrektir büyüyemedi. Ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4, ilk çeyreğinde ise yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüyemedi.

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zincirindeki aksamalar ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi pek çok kriz, Alman ekonomisinin zayıf yönlerini ortaya çıkarırken, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin giderek daha fazla mal üretme kabiliyeti ortaya çıktı. Almanya’dan ithal edilen ürünler ve yüksek enflasyon nedeniyle artan faiz oranları. Bu durum Alman ekonomisinin büyümesini daha da zorlaştırıyor.

Yavaşlayan küresel büyüme, ihracattaki düşüş, yüksek enerji fiyatları, sanayi üretimindeki düşüş ve tüketicilerin artan enflasyonla baş etme çabaları da ekonomiyi olumsuz etkiliyor.

Bu yıl için Ifo, Alman ekonomisinde yüzde 0,4, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) ise yüzde 0,5 daralma bekliyor.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) iddialarına göre bu yıl küçülmesi beklenen tek G7 ülkesi Almanya olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu