Ekonomi

Avrupa Birliği Yapay Zeka Yasası: Güncel Anlayış

Çarşamba günü, Avrupa Parlamentosu üyeleri yapay zekayı yöneten yeni bir düzenleme çerçevesini onaylamak için oylarını güçlü bir şekilde kullandılar.

Avrupa Birliği, yapay zekayı yönetmek için kademeli bir strateji benimsiyor ve AB Yapay Zeka Yasası, bir yapay zeka sisteminin potansiyel etkisi ne kadar yüksekse, o kadar titiz bir incelemeden geçmesini öngörüyor.

Mevzuat, AB üyesi ülkelerin onaylamasının ardından yürürlüğe girecek ve bu da genellikle prosedürel bir adımdır. Ayrıca, JPMorgan (NYSE:JPM)’ın çeşitli kaynaklara dayanarak verdiği bilgiye göre, Mayıs ve Haziran ayları arasında Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde belgelenmesi gerekiyor. Direktifin yürürlüğe girmesinden 24 ay sonra tamamen uygulanabilir olması bekleniyor.

Yapay zekâ sistemleri, taşıdıkları toplumsal risk düzeyine göre dört grupta sınıflandırılmaktadır. Örneğin, temel hizmet altyapısına dahil olan ve tıbbi cihazlara entegre edilen yapay zeka sistemleri yüksek riskli olarak sınıflandırılacak. Bununla birlikte, Avrupa Birliği yapay zeka uygulamalarının çoğunun düşük risk kategorisine gireceğini öngörmektedir.

Senaryoların büyük çoğunluğunda, işletmelerin yapay zekâ teknolojilerini kullandıklarını açıkça ifşa etmeleri gerekirken, daha yüksek riskli olarak tanımlanan kuruluşların kullanıcılarına açık bilgi verme yükümlülüğü olacaktır. Ayrıca, aşırı derecede tehlikeli olduğu düşünülen uygulamalar yasaklanacak.

Cuma günü analistler tarafından yapılan bir açıklamaya göre, sosyal kredi puanlarının oluşturulması gibi bazı uygulamalar yasaklanacak.

Finans piyasaları ile ilgili olarak analistler şunları ifade ettiler: “Geniş kapsamlı jeneratif yapay zeka modellerini kapsayan ‘Genel Amaçlı Yapay Zeka sistemlerine’ ilişkin düzenlemelerin, mevcut piyasa dinamikleri nedeniyle yatırımcıların büyük ilgisini çekmesi bekleniyor.”

Sözlerine şöyle devam ettiler: “Mevzuat, modellerin eğitimi sırasında şeffaflık ve telif hakkı yasalarına bağlılık için gereklilikler getirmektedir. ‘Sistemik riskler’ arz eden modeller, özellikle de olağanüstü hesaplama gücüne sahip olanlar (saniyede 10^25 kayan nokta işlemini aşan – OpenAI’nin ChatGPT 4’ü ve Google (NASDAQ:GOOGL)’ın Gemini’sini içerdiğine inanılıyor), riskleri değerlendirmek ve azaltmak, önemli olayları bildirmek, modellerin en ileri testlerini ve değerlendirmelerini yapmak, siber güvenliği sağlamak ve enerji kullanımlarına ilişkin bilgileri açıklamakla yükümlü olacaklar.”

Analistler, mali açıdan bakıldığında, yasaklanmış yapay zeka faaliyetlerini içeren ihlaller için cezaların dünya çapındaki yıllık satışların %7’sine veya 35 milyon avroya, diğer ihlallerin çoğu için ise dünya çapındaki yıllık satışların %3’üne veya 15 milyon avroya kadar çıkabileceğinin altını çiziyor.

Yatırım bankası, bu yasanın kabul edilmesinin dikkatleri veri koruma ve gizlilik konularından, etik ve sürdürülebilirlikle ilgili daha geniş hususlara ek olarak ürün etiketleme ve telif haklarını da içeren daha geniş bir dizi endişeye yönlendirebileceğini tahmin ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu