Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası beş yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitti

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB), beş yıl sonra bir ilke imza atarak faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda çeyrek baz puan düşürdü.

ECB, böylece İsveç, İsviçre ve Kanada’nın ardından faiz indirimine başlayan diğer bir merkez bankası olarak Fed’in önünde hareket etti. Böylece Euro Bölgesi’nde faiz oranı %4,5’ten %4,25’e çekilirken marjinal borçlanma oranı %4,75’ten %4,5’e ve mevduat hesap oranı %4’ten %3,75’e düşürüldü.

Piyasa, ECB’nin faiz indirimine kesin gözüyle bakıyordu. Banka, böylece Eylül 2019’dan bu yana ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu.

Euro Bölgesi’nde yaklaşık 2 yıl önce %10’un üzerine çıkan enflasyonla mücadelede başarılı şekilde ilerleyen ECB yetkilileri, TÜFE’nin geçen ay %2,6’ya kadar düşüşünün ardından faiz indirim sürecinin başlayacağına dair mesajlar vermişti. Euro Bölgesi enflasyonu, şu an en son Temmuz 2021’deki %2’lik seviyesine en yakın noktada bulunuyor.

Piyasa katılımcılar, şimdi ECB’nin faiz indirim sürecine devam edip etmeyeceğini tartışıyor. Uzmanlar, enflasyona dair verilerin yakından takip edilmeye devam edileceği üzerinde dururken bölgede beklenenden daha dirençli enflasyonun oluşmasının ECB’nin temkinli kalmasına neden olabileceğini düşünüyor. Birçok ekonomist ise mevcut şartlar değişmezse yıl sonuna kadar iki faiz indirimi daha bekliyor.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

EUR/USD’de son durum


ECB’nin faiz indiriminin ardından EUR/USD paritesi yukarı yönlü hareketlenirken kararın ardından 1,086 seviyesinden 1,09’a kadar yükseldi. Parite, güne 1,09’a yakın seviyelerde başladıktan sonra gün içinde 1,086’a kadar gerilemişti.

Son durumda volatil işlemler devam ederken EUR/USD’nin 1,09’da dirençle karşılaştığı görüldü. DXY endeksi ise bugün 104,37’ye kadar yükselişin ardından 104 sınırını test etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu