Ekonomi

Bank of America: Tesla’nın Robotaxi Etkinliği Waymo’nun Otonom Araç Hakimiyetini Vurgulayabilir

2018 yılından bu yana, Google’ın (GOOGL) Waymo olarak bilinen sürücüsüz otomobil geliştirmeye odaklanmış şirketine yönelik yatırımcı ilgisinin seviyesi ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL)’in genel değeri üzerindeki etkisi azaldı. Bununla birlikte Waymo, Seviye 4 otonomi olarak adlandırılan belirli koşullarda insan müdahalesi gerektirmeyen sürücüsüz otomobil teknolojisine ulaşma konusunda Amerika Birleşik Devletleri’nde en ileri seviyede olmaya devam ediyor. Bank of America analistleri, Waymo’nun sürücüsüz araç hizmetini kamu kullanımına sunma yolunda önemli adımlar attığını belirttiler.

Buna ek olarak Waymo, San Francisco’da gözle görülür bir operasyon kurdu ve şehir içinde tahmini 250 araç faaliyet gösteriyor.

Analistler, “Yapay zeka ve bilgi işlem gücündeki son gelişmelerle birlikte, sürücüsüz otomobil geliştirmeye adanmış sektörün geçmişteki zorlukların üstesinden gelme ve bu teknolojilerin tanıtımını hızlandırma şansı daha yüksek” dedi.

“Waymo’nun ilerlemelerini ve potansiyelini değerlendirdik, bu da Tesla’nın Ağustos ayında planladığı sürücüsüz taksi hizmetine odaklanan bir etkinlik sırasında yatırımcıların ilgisini yeniden çekebilir” diye devam ettiler.

Waymo, 2018’deki başlangıcından bu yana insan müdahalesi olmadan 7 milyon milden fazla yol kat ederek kendi kendine sürüş teknolojisinde önemli bir kilometre taşına ulaştı. Mayıs 2024 itibariyle Waymo, müşterilerin ödeme yaptığı her hafta 50.000 seyahat gerçekleştiriyordu. 2023’te haftada tahmini 15.000 seyahatle karşılaştırıldığında bu kayda değer bir artış.

Bank of America’ya göre, bu büyümenin devam etmesi halinde Waymo’nun 2024 yılındaki geliri 50 milyon ila 75 milyon dolar arasında olabilir. Aynı zamanda, Waymo’nun 2.500 ila 3.000 çalışandan oluşan işgücü göz önüne alındığında, 2024 yılında 1,2 milyar ila 1,5 milyar dolar arasında değişen mali kayıplar yaşayabileceği öngörülmektedir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

patnos-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu