Haber

Bloomberg’den Kılıçdaroğlu analizi: Lincoln’den ders almalı

ABD merkezli Bloomberg, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde muhalefeti yakından takip ediyor.

Altı tablodaki analizi yayınlayan medya organı, “Türkiye’nin Gandhi’sinin Lincoln’den ders alması gerekebilir”söz konusu.

Muhalefete ve adayına yol haritasının sunulduğu incelemede, cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Hırslı müttefiklerini kendi tarafında tutmak için başka bir tarihsel figürün bazı liderlik becerilerini kullanabilir”belirtildi.

“GANDHI GİBİ GÖRÜNÜYOR, AMA KARİZMASI YOK”

Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafının altında, “Sakin, evet. Karizmatik mi? Hayır” not düştü. Dahası, “Muhalefet adayı Kılıçdaroğlu’nun karizması olmadığı aşikar”Şu ifade kullanıldı:

“Kılıçdaroğlu, son derece sakin olduğu için Gandhi’ye benzetiliyor. Hatta fiziksel olarak çok az benzerlik var.”

ABRAHAM LINCOLN’İN ÖRNEĞİ TAKİP ETMESİNİ İSTEDİLER

Öte yandan Kılıçdaroğlu’na ortaklarını yanında tutması önerildi. Bana Lincoln hakkında yazılan “The Team of Rivals” kitabını hatırlattı:

“Müttefiklerini yanında tutabilmek için Kılıçdaroğlu’nun başka bir tarihi şahsiyetin (eski ABD Başkanı) Abraham Lincoln’ün liderlik becerilerine ihtiyacı olacak. Kılıçdaroğlu, Doris Kearns Goodwin’in Lincoln’ün başkanlığıyla ilgili Pulitzer Ödüllü öyküsünü bir an önce okumaya başlamak isteyebilir.”

MUHALEFETİN MEYDAN OKUMASI

Anayasa’da bazı değişiklikler yapmak isteyen muhalefetin yaşadığı zorluklara da değinildi:

“Anayasayı kökten değiştirmek için Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığını kazanması gerekecek ve Millet İttifakı’nın Meclis’te beşte üç çoğunluk kazanması gerekecek. Bu pek olası değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu