Haber

Çin’in Shenzhou-15 Uzay Aracının Mürettebatı Güvenle Dünya’ya Döndü

şekilIndex0

Astronot Fei Junlong, Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Dongfeng iniş alanına inen Shenzhou-15 mürettebatlı uzay aracının dönüş kapsülünden çıkıyor, 4 Haziran 2023. (Fotoğraf: He Shuchen/Xinhua)

JIUQUAN, 4 Haziran (Xinhua) — Shenzhou-15 mürettebatlı uzay aracındaki üç Çinli astronot, altı aylık uzay istasyonu görevlerini tamamladıktan sonra Pazar günü imanla Dünya’ya döndü.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı’na göre, astronot Fei Junlong, Deng Qingming ve Zhang Lu’yu taşıyan Shenzhou-15’in dönüş kapsülü, Pekin saatiyle 06.33’te Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Dongfeng iniş alanına indi.

Ajans, astronotların sağlık durumunun iyi olduğunu ve insanlı Shenzhou-15 görevinin başarılı olduğunu duyurdu.

Astronotlar yer çalışanları tarafından taşındı ve kapsülün önündeki sandalyelere oturdu.

Daha önce Ekim 2005’te Çin’in ikinci mürettebatlı uzay görevi Shenzhou-6’ya katılan görev komutanı Fei, “Planlanan tüm görevleri tamamladık ve eve döndüğümüz için iyi hissediyoruz” dedi.

şekilIndex1

Astronot Deng Qingming, 4 Haziran 2023’te Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Dongfeng iniş alanına inen Shenzhou-15 mürettebatlı uzay aracının dönüş kapsülünden çıkıyor. (Fotoğraf: Li Zhipeng/Xinhua)

25 yıllık hazırlığın ardından nihayet uzaya gitme şansı bulan Deng, tüm ülke halkının verdiği destek ve cesaretlendirme için minnettar olduğunu söyledi.

Deng, “Hayallerin ve azmin gücüne her zaman inandım. Yaşım kaç olursa olsun milletime hizmet etmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Çin’in ikinci astronot grubundan biri olan Zhang, “Şu anda çok heyecanlıyım, uzay istasyonundayken sık sık pencereden dışarı bakıp vatanımı ve vatanımı bulmaya çalıştım” dedi.

Zhang, “Vücutlarımızı mümkün olan en kısa sürede Dünya’ya geri götürmek için çalışacağız, yeniden eğitime başlayacağız ve gelecekteki uzay görevlerine hazır olacağız” dedi.

şekilIndex2

Astronot Zhang Lu, Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki Dongfeng iniş alanına inen Shenzhou-15 mürettebatlı uzay aracının dönüş kapsülünden çıkarken, 4 Haziran 2023. (Fotoğraf: Lian Zhen/Xinhua)

Dönüş kapsülü, uçuş prosedürüne uygun olarak Shenzhou-15’in yörünge kapsülünden sabah 05:42’de ayrıldı.

Dönüş kapsülü indikten kısa bir süre sonra yer arama ekibi iniş alanına ulaştı. Sağlık çalışanı, astronotların sağlık durumunun iyi olduğunu doğruladı.

Çin, 29 Kasım 2022’de insanlı uzay aracı Shenzhou-15’i fırlattı. Yaş ortalamasına göre Çin’in en eski görev grubu olan Shenzhou-15 mürettebatı, dört araçsız görevi başarıyla tamamlayarak en çok insansız uzay aracına sahip ekip oldu. bugüne kadar tüm Çinli ekipler arasında araç görevleri.

Mürettebat, ülkenin uzay istasyonu inşaatının tamamlanmasına tanık oldu.

gaziosmanpasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu