Ekonomi

Çin’in Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Kömürü Aşıyor

NANJING, 8 Eylül (Xinhua) — Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne göre, Çin’in kümülatif yenilenebilir enerji kapasitesi bu yılın ilk yarısı itibarıyla 1,32 milyar kilowatt’a ulaştı ve ilk kez kömür enerjisini geride bıraktı.

Geçtiğimiz on yılda Çin, güç tüketimi yapısını sürekli olarak iyileştirdi ve güç verimliliğini artırdı. Yönetimin lideri Zhang Jianhua, 5-7 Eylül tarihlerinde doğu Çin’in Jiangsu eyaleti Suzhou’da düzenlenen 2023 Uluslararası Enerji Dönüşümü Forumu’nda yaptığı açıklamada, ülkenin fosil dışı enerji tüketimindeki payının yüzde 9,7’den artacağını söyledi. 2012’de yüzde 17,5’e, 2022’de ise yükseldiğini söyledi.

Hem elektrik tedariği hem de saf elektrik üretimi konusunda dünyanın en büyük sistemlerini kuran Çin, hidroelektrik enerji, rüzgar enerjisi, fotovoltaik enerji, biyokütle enerji üretimi ve nükleer enerji ölçeğinde uzun yıllardır dünyanın zirvesinde yer alıyor. inşaat halinde.

Ulusal Enerji İdaresi, Jiangsu eyaleti halk hükümeti ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı tarafından ortaklaşa düzenlenen foruma, küresel enerji dönüşümü ve sürdürülebilir kalkınma konularını ele almak üzere hükümet yetkilileri, sektör ileri gelenleri ve yurt içi ve yurt dışından iş liderlerinin de aralarında bulunduğu 2.000’den fazla misafir katıldı. . katılımcıları bir araya getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu