Haber

Cumhuriyetin 100. Yılında Kadınlar Köprüde Koştu

CUMHURİYET’in 100. yıl dönümünde 3 bini aşkın kadın Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde koştu. Köprünün Avrupa yakasında başlayan 5 kilometrelik 100. Yıl Cumhuriyet Kadınlar Koşusu, Anadolu yakasında devam etti. Yarışın bitiş noktası Avrupa yakasıydı. 100. Yıl Cumhuriyet Kadın Koşusu da havadan görüntülendi.

Cumhuriyetin 100. yılında Cumhuriyet ile kadınlar arasındaki bağı vurgulamak amacıyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ‘100. Yıl’ etkinliği düzenlendi. ‘2017 Cumhuriyet Kadınları Yarışı’ düzenlendi. 3 binden fazla kadının katıldığı yarış, köprünün Avrupa yakasında başlayıp Anadolu yakasında devam etti. Yarışın bitiş noktası yine Avrupa Yakası oldu. 5 kilometrenin koşulduğu sembolik maraton, aynı zamanda Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde düzenlenen ilk koşu etkinliği olma özelliğini de taşıyor. Yarışta genel klasmanda Iyvne Jeruto Lagat birinci, Esmanur Yılmaz ikinci, Nazire Güleç ise üçüncü oldu. A Milli Kadın Voleybol Takımı Kaptanı Eda Fazilet, genel klasmanda yapılan yarışta dereceye girenlere ödüllerini verdi. Yarışı kazanan Lagat’ın yerine ödülünü Bakırköy Gençlik’ten aldı. Spor İl Müdürlüğünden Hasret Kırlı tarafından teslim alındı. Fazilet, “Cumhuriyet kadınlarımızla güçlüdür, kadınlarımız da Cumhuriyet’le güçlüdür. İyi ki varız, durmayın, yola devam edin.” Yarışa katılan kadınlar hep birlikte “Yaşasın Cumhuriyet” sloganı attı.

“KADINA DEĞERİN BELİRTİLMESİNDEN ÇOK GURUR DUYUYORUZ”

Yarışa katılan Deren Ercan, “Çok mutluyuz, 100’üncü yılımızı kutluyoruz. Bizim için çok önemli. Böyle bir etkinlik de çok güzel. Kadınların önemine dikkat çekiyor.” Yarışa katılan İlayda Güler, “100’üncü yılda böyle bir etkinliğe katılmaktan büyük mutluluk duyduk. Kadının değerinin ve öneminin bu kadar vurgulanması bizi de gururlandırıyor. Geride kalsak bile. , orada olmamız bizim için yeterli.” Koşmak için köprüye gelen Sevil Yılmaz, “Gözlerim çok yaşlı. Şu anda ağlamak üzereyim, ne diyeceğimi bilemiyorum.”

“100 YIL ONURUNDA ÇOK GÜZEL BİR YARIŞ OLDU”

Yarışta ikinci olan Esmanur Yılmaz ise, “Çok mutluyum, söylenecek bir şey yok. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun. 100. yıl şerefine çok güzel bir yarıştı. Herkesi tebrik ediyorum.”

“ULUSLARARASI BİR BOYUTU ALMASI EN BÜYÜK İSTEĞİMİZ”

İbrahim Çeçen Vakfı Başkanı Günseli Çeçen, “Öncelikle Kurban Bayramınız mübarek olsun. Çok memnunuz, çok gururluyuz. Asil Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını asil hanımlarla kutlamak bizim için büyük bir onurdur. Cumhuriyetimizin kadınlarıyla güçlü olduğunu, kadınların da Cumhuriyetle güçlü olduğunu her zaman söyledik. Onun için bu hayalimizi gerçekleştirdik. Gerçekleştirdik. Toplam gidiş-dönüş 5 kilometrelik bir yol. Bu sembolik bir yolculuk. Maraton aslında Cumhuriyetimizin 100. yılına özeldir. Bundan sonra en büyük dileğimiz Kadın Cumhuriyet Koşusu’nun önümüzdeki yıllarda da devam etmesi ve uluslararası bir boyut kazanmasıdır. Kadınlar Cumhuriyeti çok daha ileriye taşıyacaktır, “İnancımdır” sonsuzdur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu