Haber

Depremden 40 Gün Önce Hazırlanan Rapor Yok Sayıldı, Memur Pasif Göreve Geri Çekildi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 45 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremden etkilenen illerden biri olan Gaziantep’te özellikle Nurdağı ilçesinde büyük yıkım yaşandı. AK Parti ilçe belediye başkanı Ökkeş Kavak da tutuklandı. Bugün ilçede bir skandal ortaya çıktı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Gaziantep İl Müdürlüğü’nde görevli bir şube müdürü, depremden 40 gün önce ilçedeki bina stokunun zayıflığına ilişkin rapor hazırladı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre;Raporun dikkate alınmadığı ve tutanağı imzalayan yöneticinin raporun il müdürlüğüne sunulmasının ardından pasif göreve alındığı ileri sürüldü.

27 Aralık 2022’de hazırlanan rapora göre İslahiye ilçesinde 1963-2022 döneminde toplam 3 bin 215 yapıya ruhsat verildi. 2018 öncesi ruhsat verilen bina sayısı 2 bin 999, 2018 sonrası ruhsat verilen bina sayısı ise 216 oldu. Raporda, ruhsat verilen Altınüzüm, Boğaziçi ve köy yerleşimlerindeki binalar hakkında bilgi alınamadığı belirtildi. bina büyüklüğü sadece ilçe merkezini kapsamaktadır.

Nurdağı’nda toplam ruhsatlı bina sayısı 11 bin 225 olarak kaydedildi. 2018 yılı öncesi toplam 144 bina ruhsat alırken, 165 bina için de 2018 ve sonrasına ilişkin ruhsat verildi. Raporda, 2018 yılında Deprem Yönetmeliği’nin revize edildiği belirtilirken, “2018 ruhsatlı betonarme binaların 2017 deprem yönetmeliğine göre tasarlandığı varsayıldığında, 2018 ve daha önceki dönemlere ait deprem risk analizi yapılmalıdır. olun”.

“Şehir merkezinde veya köylerde asmolen olarak yapılan her türlü yapı, taşıyıcı sistemi olmadığı için riskli yapı olarak yıkılmalıdır. İslahiye ve Nurdağı bölgesindeki yapıların yapı özellikleri, yapım teknikleri ve malzemelerinin detaylı olarak incelenebilmesi için yeterli sayıda ekip oluşturulmalı ve yerinde inceleme ile risk durumu analiz edilmelidir.”

Gaziantep Valisi Davut Gül, 23 Şubat’ta Nurdağı ve İslahiye’de yıkılan binalarla ilgili olarak kusurlu oldukları iddiasıyla yargılanan AK Parti Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak ile birlikte 22 kişinin tutuklandığını duyurdu.

gevasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu