Haber

Doktor adayı 7 öğrencinin ‘IP’ numarası tahtaya takıldı

AKDENİZ Üniversitesi (AU) Tıp Fakültesi’nde 7 öğrencinin online sınavı kopya çektikleri için iptal edildi. Sınav sırasında bağlantısı kopan öğrencilerin bilgisayarlarına bağlı olduğu ve diğer İnternet Protokolü (IP) adresi ile öğrencilerin soruları cevapladığı belirlendi.

Pandemi döneminde eğitim hayatına giren online eğitim ve online sınav, depremin ardından yeniden gündeme geldi. Üniversiteler, depremden etkilenen üniversite öğrencilerine kolaylık sağlamak amacıyla devam zorunluluğunu kaldırmış ve hibrit eğitime geçmiştir. Bazı sınavlar çoğunlukla çevrimiçi olarak yapılır. AÜ’de online sınav ve hibrit eğitim veren üniversitelerden biri. Ancak online sınava giren bazı öğrenciler, sistemi açık bulmak için hile yapmanın yollarını arıyor.

Tıp Fakültesi’nde online sınav için tüm kuralları yerine getiren öğrenciler sınava girerek soruları yanıtladı. Üniversitenin hazırladığı sistem sayesinde her hareketi sistemde iz bırakan öğrenciler kamera sayesinde anında kayıt altına alındı. Sınav esnasında bazı öğrenciler önce bağlantılarını kestiler, daha sonra o öğrencilerin bilgisayarlarına başka bir bilgisayardan bağlı olanlar sınava devam ettiler. Sınav sonunda tüm öğrencilerin IP’lerini sistemden tarayan kurul, 7 öğrencinin kopya çektiğini tespit etti. Başlangıç ​​IP adresi ile bağlantı kesildikten sonra farklı bir IP adresine sahip olduğu tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz sayılmıştır. Mardin’den sınava giren bir öğrencinin bağlantının kesilmesinin ardından Şırnak’tan bir IP adresi ile sınava devam ettiği belirlendi. Levent Sarıkçıoğlu, sistemin amacının sınavdaki soruları bilenler ile bilmeyenleri ayırmak olduğunu söyledi. Kopya çeken ya da kopya çeken öğrenciler olduğunu ancak tüm öğrencilere ‘alınmaz kopya çekmez’ anlayışıyla yaklaştıklarını ve yine de münferit olaylarla karşılaştıklarını söyledi. prof. Sarıkçıoğlu, “Öğrencilerin sınav boyunca yaptıkları her şey hem kamera tarafından kayıt altına alınıyor hem de hangi soruya cevap verdiklerini, hangi soruda ileri geri değiştiğini görebiliyoruz. Aynı zamanda sistem IP değişikliğini bildiriyor. IP ile bağlantı koptuktan sonra baktığımız zaman görüyoruz.Bir öğrenci “Aynı anda hem Mardin’de hem de Şırnak’ta sınava giremez. Bu şekilde belirlediklerimizin sınavları geçersiz sayılmıştır” dedi.

prof. Sarıkçıoğlu, sınavda kopya çekmeden, kopya çekmeden başarılı olan öğrencilerin sayısının daha fazla olduğunu sözlerine ekledi. 7 öğrenci dışında bazı öğrencilerin uygun kamera açılarını sağlayamaması ve öğrencinin net bir şekilde görünmemesi nedeniyle sınavın geçersiz sayıldığı öğrenildi.

haberayvalik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu