Ekonomi

Fed faiz kararını açıkladı

Investing.com – ABD Merkez Bankası (Fed), faiz kararını açıkladı

Fed’in açıklamasına göre Federal Fon Hedef Oranı beklentilere paralel olarak %5,50’de sabit bırakıldı.

Açıklamada enflasyon hedefine yönelik ilerleyişin duraksadığı ifade edilirken %2 enflasyon hedefinin devam ettiği ve daha fazla güven unsuru gelişene kadar faizlerin düşürülmesinin uygun bulunmadığı belirtildi.

Fed, Hazine tahvillerinin aylık geri alım tutarı aylık 60 miyar dolardan 25 milyara düşürüleceğini söyledi ve enflasyon riskine karşı dikkatli bir yaklaşım benimsediklerinin altını çizdi.

“Enflasyon hedefine yönelik ilerleyiş duraksadı”

Fed tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Son göstergeler, ekonomik faaliyetin sağlam bir şekilde genişlemeye devam ettiğini gösteriyor. İş artışları güçlü bir seyir izledi ve işsizlik oranı düşük seviyelerde seyretti. Enflasyon geçen yıl bir miktar hafifledi ancak hala yüksek düzeylerde seyrediyor. Son aylarda, Komite’nin %2 enflasyon hedefine doğru ilerlemede bir duraksama yaşandı.

Komite, uzun vadede maksimum istihdam ve %2 enflasyon oranını hedefliyor. Geçen yıl istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşma risklerinin daha iyi bir dengeye doğru hareket ettiğini değerlendiriyor. Ekonomik görünüm belirsiz ve Komite enflasyon risklerine son derece dikkatli bir şekilde yaklaşıyor.

Hedeflerini desteklemek amacıyla, Komite federal fon oranı hedef aralığını %5,25 ile %5,50 arasında sabit tutma kararı aldı. Federal fon oranı hedef aralığında herhangi bir değişiklik yapılması durumunda, Komite gelen verileri, gelişen görünümü ve risk dengesini dikkatlice değerlendirecektir. Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye yaklaştığına dair daha fazla güven kazanana kadar hedef aralığını düşürmeyi uygun bulmamaktadır. Ayrıca, Komite Hazine tahvilleri ve ajans borçları ile ajans ipotek destekli menkul kıymetlerin portföyündeki tutarı azaltmaya devam edecektir. Haziran ayından itibaren, Komite, Hazine tahvillerinin aylık geri alımını, ayda 60 milyar dolar olan tavanı 25 milyar dolara düşürerek yavaşlatacaktır. Komite, ajans borçları ve ajans ipotek destekli menkul kıymetlerin aylık geri alımını 35 milyar dolar olarak sürdürecek ve bu tavanın üzerindeki herhangi bir anapara ödemesini Hazine tahvillerine yeniden yatırım yapacaktır. Komite, enflasyonu %2 hedefine döndürme konusunda kararlı bir şekilde hareket etmektedir.

Para politikasının uygun durumunu değerlendirirken, Komite ekonomik görünüm için gelen bilgilerin etkilerini sürekli olarak izleyecektir. Komite, hedeflerine ulaşmayı engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde, para politikasının uygun durumunu ayarlamaya hazır olacaktır. Komite’nin değerlendirmeleri, iş gücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmeler gibi geniş bir bilgi yelpazesini içerecektir.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu