Haber

Fransa’da saldırı: aşırı sağcı gösteriler yasaklandı

Fransa’nın Annecy kentinde dün bir parkta 4’ü çocuk 6 kişinin yaralandığı bıçaklı saldırının ardından başlatılan soruşturma sürüyor.

Annecy Savcısı Line Bonnet-Mathis, Annecy’de parkta 4 çocuğu ve 2 yetişkini bıçaklayan ve olayın ardından gözaltına alınan Suriye asıllı saldırganın akşam saatlerinde sorguya çekildiğini duyurdu. Saldırganın olay anında alkol veya uyuşturucu etkisinde olmadığını söyleyen savcı, “Saldırıyı neden organize ettiğini bulmaya çalışıyoruz” dedi. Fransız yetkililer, saldırının ‘terör bağlantılı’ olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmadığını açıkladı.

Le Parisien gazetesi, zanlının bugün psikiyatri kliniğinde muayene edileceğini, gözaltına alındığı polis merkezinde ‘ağır bir histeri krizi geçirdiğini’ yazdı.

3 YARALININ DURUMU CİDDİ

Zanlı tarafından yaralanan yaşları 22 ay ile 3 yaş arasındaki dört çocuk ve iki yetişkinin Cenevre ve Grenoble’daki hastanelerde tedavi altına alındığı bildirildi. Yaralanan altı kişiden üçünün durumu ağır. Yaralanan iki çocuğun Hollanda ve İngiliz vatandaşları olduğu ve tatil için Annecy’de oldukları açıklandı.

BAŞKAN MACRON YARALILARI ZİYARET EDECEK

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün saldırıda yaralananları ziyaret edecek. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada Macron’un eşi Brigitte Macron ile birlikte Annecy’ye giderek yaralıları ziyaret edeceği ve ardından olayda mağdurlara yardım edenlerle görüşeceği belirtildi. Fransa Cumhurbaşkanı saldırının ardından yaptığı açıklamada, ülkenin “şokta” olduğunu söyledi.

AŞIRI SAĞDAN GÖÇÜN SINIRLANDIRILMASI TALEP

Bıçaklı saldırı Fransa’da geniş yankı bulurken, olaydan sonra sağcılar ülkeye göçün durdurulması çağrılarını yinelediler. Aşırı sağın dün Annecy’de yapmak istediği gösteriler yasaklandı. Vali Yves le Breton, “Fransızlar yabancılar tarafından öldürülüyor” sloganlı gösterilerin provokasyon ve şiddete yol açabileceği endişesiyle yasaklandığını söyledi.

ŞÜPHELİ KİM?

Başbakan Elisabeth Borne’nin verdiği bilgiye göre bıçaklı saldırıyı gerçekleştiren Suriyeli zanlı 10 yıldır İsveç’te yaşıyordu. Birkaç aydır Fransa’da bulunuyor, ancak Fransa’da düzenli bir ikametgahı yok.

Şüpheli, güvenlik güçleri tarafından tanınan bir isim değil. Geçmişte psikiyatrik bir rahatsızlık geçirdiğine dair bir bilgi yok.

İsveç’e yaptığı sığınma başvurusu kabul edilse de geçen yıl Fransa’ya sığınma başvurusunda bulunduğu açıklandı. BFMTV’nin haberine göre, dört gün önce Fransa’ya yaptığı iltica başvurusu reddedildi. Saldırının bu gelişmeyle bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Fransız medyasında yer alan haberlere göre saldırgan İsveç’te evli ve üç yaşında bir çocuk babası. Zanlının eşinden kısa bir süre önce ayrıldığı ileri sürüldü. Zanlı ve eşinin hasta bakımı konusunda mesleki eğitim aldıkları belirtildi. (DW Türkçe)

haber-celebi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu