Ekonomi

“Gazze Savaşı 60 gün sürerse İsrail’e 17 milyar dolara mal olacak”

Başka bir deyişle, GSYİH’nın yaklaşık yüzde 3,5’ine mal olacak. Acele edelim: Baş ekonomistin tahmini, gayri resmi olarak etkinin GSYİH’nın yüzde 2-3’ü kadar bir kayıp olacağını varsayan İsrail Bankası ve Hazine’nin tahminlerinden daha yüksek.

Zabezhinsky, hasarı 4 kategoride değerlendiriyor: Savaşın doğrudan maliyeti, mülk hasarının tazminatı, ekonomik yardım (iş sürekliliği, hane desteği) ve ekonomik bozulma nedeniyle devlet geliri kaybı. Örneğin mühimmat ve yedek birliklerin seferber edilmesi dahil doğrudan maliyeti yaklaşık 6,17 milyar dolar olacak.

Bu rakam İkinci Lübnan Savaşı’nın maliyetinin iki katıdır. Baş ekonomiste göre ödenecek tazminat da 4,2 milyar dolara ulaşabilir, bu da ülkenin GSYH’sinin 7,6 milyar dolar azalması nedeniyle vergi gelirlerinde kayıp yaşanabileceği anlamına geliyor. Yatırım şirketi Psagot’un baş ekonomisti Guy Beitor, “Çatışmanın uzun sürmesi ve ekonomide talebe ciddi zarar vermesi bekleniyor.” dedi.

İsrail Merkez Bankası da 24 Ekim’de ekonomik büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti. Banka, 2023 büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 2,3’e, 2024 tahminini ise yüzde 3’ten yüzde 2,8’e düşürdü. Bankanın varsayımları, çatışmanın Gazze Şeridi ile sınırlı olacağı varsayımına dayanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu