Haber

Haziran ayının ilk 11 gününde sıcaklık dünya çapında rekor kırdı

Haziran ayının ilk 11 gününde dünya genelinde hava sıcaklığı yılın bu dönemi için rekor kırdı.

Avrupa Birliği’nin (AB) Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin verilerine göre, El Nino hava olayının oluşması ve geçen ay deniz yüzey sıcaklığında rekor kırılmasının ardından yılın ilk 11 gününde karadaki hava sıcaklığı arttı. Haziran, yılın bu dönemine göre ölçülen en yüksek ortalamaya ulaştı.

Küresel hava sıcaklığı, Haziran ayında ilk kez sanayi öncesi ortalamanın 1,5 santigrat derece üzerine çıktı.

Paris Anlaşması ile küresel sıcaklık artışının 20 ve 30 yıllık dönemler için 1,5 santigrat derece ile sona erdirilmesi amaçlandı.

Copernicus servisi, “Mevcut El Niño olayı gelişmeye devam ederken, küresel ortalama hava sıcaklığının önümüzdeki 12 ay boyunca sanayi öncesi dönemde 1,5 santigrat dereceden fazla artmasını beklemek için iyi nedenler var” dedi. ifade. ibaresi yer aldı.

Ortalama hava sıcaklığı artışı daha önce 1,5 derece eşiğini aşmıştı. Ancak bu artış ilk kez Haziran ayında kaydedildi. 1,5 derece eşiği ilk kez Aralık 2015’te, ardından 2016 ve 2020’nin kış ve ilkbahar aylarında geçildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü, Mayıs ayında yayınladığı raporda, 2023-2027 dönemi için küresel ortalama hava sıcaklığının en az bir yıl sanayi öncesi dönem ortalamasının 1,5 derece üzerinde kalma olasılığının yüzde 66 olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu