Haber

Japonya’daki bazı şirketler Tokyo Olimpiyatları ile ilgili ihalelere fesat karıştırmakla suçlanıyor.

Japonya’da aralarında büyük reklam ajanslarının da bulunduğu 6 şirket hakkında Tokyo Olimpiyatları ile ilgili ihalelere hile karıştırdıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Japonya’nın en büyük reklam ajansları ve düzenleme firmaları da dahil olmak üzere Dentsu, Hakuhodo, Tokyu Agency ve Cerespo’nun da aralarında bulunduğu altı şirket ihaleye fesat karıştırmakla suçlanıyor.

Buna göre 6 şirket ve 7 kişi, olimpiyatların deneme maçlarının düzenlenmesi için açılan ihalelerde kazananları önceden belirleyerek tekel maddesini ihlal etmekle suçlanıyor.

Toplamda 43.7 milyar yen (yaklaşık 320 milyon dolar) değerinde sözleşmeler imzaladığı ve kazananların olimpiyatlardaki asıl maçları organize etmelerinin önünü açacağı iddia ediliyor.

İddianamede adı geçen üst düzey yetkililer arasında Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi’nin eski yetkilisi Mori Yasuo ve Dentsu Group’un eski direktörü Henmi Koji de yer alıyor.

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları, 2021 yılının yaz ve sonbahar aylarında, Kovid-19 nedeniyle bir yıl ertelenerek 15 bin sporcunun katılımıyla Japonya’da düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu