Ekonomi

Kıdem tazminatı tavanı bir kez daha değişti! İşte 10 yıllık bir çalışan işten çıkarıldığında ne alacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “2023 Ocak Yılı Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Genelgesi” kapsamında bu yılın Ocak-Haziran döneminde kullanılacak kıdem tazminatı tavanı ve katsayıları belirlendi. Söz konusu döneme ilişkin kıdem tazminatı tavanı 19 bin 982 lira 83 kuruş oldu. Daha önce kıdem tazminatı tavanının 17 bin 904,62 TL olarak ilan edildiği 5 Ocak 2023 tarihli genelge yürürlükten kaldırıldı.

10 YIL İÇİN 199.820 TL ÖDENECEK

Çalışanları yakından ilgilendiren kıdem tazminatı tavanının yükselmesiyle birlikte alınacak tazminat da arttı. SGK brüt tutarı 19.982 lira ve 83 kuruşun üzerinde olanlara kıdem tazminatı tavan üzerinden hesaplanacak. Buna göre 10 yıl çalışmış biri işten çıkarılırsa kıdem tazminatı 199 bin 820 lira olacak.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi halinde kıdem tazminatı çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt bedeli üzerinden ödenir. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilir. Kıdem tazminatı hesaplanırken personele ödenen bedelin yanı sıra para ile ölçülebilen tüm para ve menfaatler (yol yardımı, yemek yardımı, düzenli olmak kaydıyla ikramiye ödemeleri vb.) de dikkate alınır. hesap. Her bir tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sona ermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu