Haber

Kılıçdaroğlu, Eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Birlikte Çağrı Yaptı: “Evlatlarımızın Bir Kısmı Yarı Aç Yarı Tok Yatağa Giriyor.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte yaptığı açıklamada “Evlatlarımızın bir kısmı yarı aç yarı tok yatağa giriyor. Çocuklarımızın bir kısmı beslenme saatinde arkadaşlarından saklanıyor. Bir şey yapmak zorundayız… Selvi Hanım ve ben düşündük, taşındık. Belediyelerimize bu konuda lütfen destek verin… Çocuklarımızın kaybedeceği bir günü bile yok. O yüzden biz başlıyoruz” dedi. Selvi Kılıçdaroğlu ise “Yoksulluk çok karmaşık bir konu olabilir. Ama bir çocuğun beslenmesi bu kadar karmaşık bir konu olmamalı” diye konuştu.

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte konutunun mutfağından çektiği görüntüyü toplumsal medya hesabından yayınladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir insan neden yoksul evlatlarımızın beslenme çantasını reddeder, inanın aklım almıyor! Yapacak bir şey yok, acı ve ıstıraplarının üstesinden gelme mücadelesine kendi başımıza devam edeceğiz” açıklamasıyla yayınladığı görüntüde şunları söyledi:

“EKONOMİK TERÖRDÜR BU”

“Sevgili halkım, konutumuza güzel geldiniz. Selvi Hanım ve ben konutumuzun mutfağından değerli bir hususta sizlerle konuşmak istedik. Ekonomi hepimizi vurdu. Çok fakirleştik, buna artık fakirleşme denmez. Bir ekonomik şiddet ile karşı karşıyayız. Bunun ismi olsa olsa zulüm olur. Tüm ülke işlemediğimiz bir kabahatin cezasını çekiyor üzereyiz. Ekonomik terördür bu. Fakat bu yoksulluk; terörün en berbatı, çocuk yoksulluğu. Farklı bir düzey. Evlatlarımızın bir kısmı yarı aç yarı tok yatağa giriyor.

“BAKIN BU YOKSULLUĞUN ZITTI ZENGİNLİK DEĞİL; BU YOKSULLUĞUN ZITTI ADALET”

Öğretmenler ile konuşuyorum, kimi çocuklarımızın okula götürdüğü beslenme çantalarında kuru ekmek ve su var. Vallahi bu var. Su ve ekmek… Bu ülkede çocuklarımızın bir kısmı beslenme saatinde arkadaşlarından saklanıyor. Baygınlık geçiriyor. Anne ve babaları veresiye yazdırıp çocuklarına peynir ve ekmek alıyor. Bir şey yapmak zorundayız, bakın bu yoksulluğun zıttı zenginlik değil; bu yoksulluğun zıttı adalet. Bu çocuklara verilmeyen o adalet.

Yol arkadaşlarıma söyledim, Meclis’te bu bahiste bir takviye isteyelim, çocuklarımıza beslenme saatinde, örneğin; fiyatsız yemek verilmesine yönelik bir önerge verelim dedik ve arkadaşlarım verdiler. Pekala ne oldu? AK Parti ve MHP oyları ile bu önergemiz reddedildi.

“EN YOKSUL VE EN SAVUNMASIZ ÇOCUKLARIMIZA KARŞI EL KALDIRDILAR”

Allah aşkına aç çocuk nasıl bir siyaset hengamesi olabilir, aklım almıyor. Reddetmek için ellerini kaldırdılar, bu milleti ne hale getirdiler. En fakir ve en savunmasız çocuklarımıza karşı el kaldırdılar. Selvi Hanım ve ben haftalardır bu mevzuyu konuşuyoruz. Çok lakin çok etkilendik bu husustan.”

SELVİ KILIÇDAROĞLU: İÇİMİZ ACIYOR BU YAŞANANLAR KARŞISINDA

Selvi Kılıçdaroğlu ise şunları söyledi:

“Evet hakikaten de bu mevzuyu hem meskende konuşuyoruz hem de sokakta her gittiğimiz yerde karşılaşıyoruz bu durumla. Beşerler şikayetçi, çocuklar şikayetçi. Annelerin ve babaların çocuklarımızın beslenme çantasına bir şey koyacak paraları yok. Hakikaten de o denli lakin öbür türlü aç gözlülüğe gani gani para var. Biz de evlat sahibiyiz, nitekim de utanıyoruz. Utanmakla kalmıyoruz, üzülüyoruz. İçimiz acıyor bu yaşananlar karşısında. Türkiye’de yoksulluk çok karmaşık bir husus olabilir lakin bir çocuğun beslenmesi için bu kadar karmaşık bir husus olmamalı.”

“BELEDİYELERİMİZE BU MEVZUDA LÜTFEN DAYANAK VERİN”

Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasına şu sözlerle devam edip tamamladı:

“İktidara gelir gelmez bu ülkeniz hoş evlatlarına, tüm çocuklarımıza okullarımızda bir öğün fiyatsız yemek uygulamasını çabucak hayata geçireceğiz. Lakin şu an durum acil. Bekleyecek bir günümüz bile yok. Selvi Hanım ve ben düşündük, taşındık. Çabucak bir tahlile muhtaçlığımız var dedik. Beylikdüzü, İzmit, Çankaya, Safranbolu üzere belediyelerimiz çocuklarımıza bir öğün sağlıklı ve kâfi yemek verecek uygulamayı hayata geçirdiler. Gereksinim sahibi çocuklarımız arkadaşlarından geri kalmayacak bir biçimde beslenme çantalarına ulaşıyorlar, onlara teşekkür ediyorum. Kurumlara, iş beşerlerine herkese çağrımdır. Belediyelerimize bu hususta lütfen takviye verin.

Sevgili halkımız, paylaşamadığımız bir şey aslında nitekim bizim olmayacak, ne diyor Barış Manço? ‘Yıllardır sürüp giden bir pay alma çabası, topu topu bir dilim kuru ekmek kavgası. Bazen durur bakarım bu ibret tablosuna. Kimi tatlı peşinde kimininse tuzu yok.’ Gelin daima birlikte yardım edelim bu yavrularımıza. İktidara gelmemize şunun şurasında altı yedi aylık bir vakit kaldı. Lakin çocuklarımızın kaybedeceği bir günü bile yok. O yüzden biz başlıyoruz. Yeterli akşamlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu