Teknoloji

Kısıtlamalara Çin müdahalesi: 5 milyar dolarlık sipariş verildi ve GPU stoklamaya başlandı!

Financial Times’ın (Paywall) haberine göre Çinli şirketler, Nvidia’nın 1 milyar dolar değerindeki A800 işlemcisinden 100 bin adet sipariş verdi. Şirketler, bu sevkıyatı ABD’li çip üreticisinden bu yılın sonuna kadar almayı planlıyor. Şirketler ayrıca işlemcilerin 2024’te teslim edilmesi için 4 Milyar Dolarlık ek sipariş verdi.

A800 işlemcinin bilgi merkezlerinde kullanılan A100 işlemcinin zayıflatılmış versiyonu olduğunu ve bunun da H100 işlemcinin zayıflatılmış versiyonu olduğunu belirtmek gerekir. ABD hükümeti tarafından açıklanan ihracat kısıtlamaları nedeniyle Nvidia, Çinli şirketlere yalnızca A800 işlemci satabiliyor.

ÇİNLİLER KISITLAMA OLASILIĞINA KARŞI GPU STOKLAMAYA BAŞLADI

İhracat kısıtlamaları kapsamında, Nvidia’nın A100 ve A800 işlemcileri hariç, çipten çipe aktarım hızı 600 GB/sn’nin altında olan işlemcileri satmasına izin verilir.

Daha fazla kısıtlama tehdidi ve GPU’lara yönelik yoğun talep nedeniyle Çinli şirketler, yapay zeka ihtiyaçlarını karşılayacak donanıma sahip olduklarından emin olmak için GPU stokluyor.

Çinli şirketler konu hakkında yorum yapmazken, Nvidia rapora ilişkin bir açıklama yaptı:

TOPLU SİPARİŞ NVIDIA İÇİN MEVCUTTUR

Üretken AI’daki ilerlemelerin GPU’lara olan talebi artırmasıyla uzmanlar, 2020’deki gibi bir GPU kıtlığının tekrar yaşanabileceğinden korkuyor.

Şu anda, konuşma söz konusu olduğunda GPU talebi gökyüzüdür ve bunu karşılamak, Nvidia’nın bir günde veya ayda kaç GPU üretebileceği ile sınırlıdır. Bir Nvidia distribütörü, A800 işlemcinin fiyatını söylüyor “Distribütörlerin elinde yüzde 50’den fazla arttı”belirtilmiş.

Giderek daha fazla şirket yapay zeka alanına girdikçe, şirketler ana dil modellerini çalıştırmak için gereken donanımı güvence altına almaya çalışırken Nvidia’ya daha fazla toplu sipariş verildiğini görebiliriz.

KAYNAK: HABER7

catalzeytin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu