Haber

Milletvekilleri Katar, Kuveyt, Umman ve Ekvador için vize serbestisi çağrısında bulundu

Avrupa Parlamentosu (AP), Katar, Kuveyt, Umman ve Ekvador vatandaşları için Avrupa Birliği’ne (AB) vize serbestisi çağrısında bulundu.

AP Sivil Özgürlükler Komitesi, Katar, Kuveyt, Umman ve Ekvador vatandaşlarının AB ülkelerine 90 güne kadar vizesiz seyahat etmesini destekleyen bir yasa tasarısını 16’ya karşı 42 oyla kabul etti.

Kararda, Katar’ın başkenti Kuveyt’te “insan hakları, temel özgürlükler, işçi hakları, kadın hakları, din özgürlüğü, ifade özgürlüğü, toplanma hakkı, işkence ve ölüm cezası” konularında da önemli kaygılar bulunduğu belirtildi. ve Umman.

Kararda, Kuveyt’e vize serbestisi verilebilmesi için ülkedeki idam cezasının kaldırılması gerektiği de belirtildi.

Nisan ayında AB Komisyonu, Katar ve Kuveyt vatandaşlarının AB ülkelerine 90 günden kısa süreli iş, turizm ve özel seyahatlerinde 6 ay içinde vizeye ihtiyaç duymaması için bir teklif hazırlamıştı.

AP Sivil Özgürlükler Komitesi orijinal karara Umman ve Ekvador’u ekledi. Komitenin ardından karar taslağının AP Genel Konseyi tarafından da onaylanması gerekiyor.

Karar daha sonra AB Konseyi tarafından incelenecek ve kabul edilip edilmeyeceğine karar verilecek. Teklif kabul edilirse, AB Komitesi söz konusu ülkelerle ayrı ayrı vizelerin kaldırılması anlaşmalarını müzakere edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu