Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Arap-Çin işbirliğinin ortak çıkarlara dayandığını söyledi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi, Arap-Çin işbirliğinin ortak çıkarlar ve zorluklarla çaba ilkeleri üzerine bir konsey olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nde konuşan Sisi, Arap-Çin ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Arap-Çin işbirliğinin ortak çıkarlara ve zorluklara dayalı bir heyet olduğunu vurgulayan Sisi, “Ülkelerimizi ve halklarımızı birbirine bağlayan tarihi bağları hepimiz çok iyi biliyoruz. Eski Mısır, Mezopotamya eşliğinde yeni bir medeniyet kuruldu. Arap ülkeleri ve kadim Çin medeniyeti ve şu anda o medeniyetin içinde yaşıyoruz. söz konusu.

Sisi, önceliğin tarafların güvenlik ve barışının korunması ve işbirliğinin geliştirilmesi olması gerektiğini belirterek, “Uluslararası sistemin Birleşmiş Milletler ve uluslararası hukuk koşullarına uygun olarak yeniden tesis edilmesi, siyasi ve uluslararası ve bölgesel krizlerin barışçıl çözümü, halkların tercihi ve her türlü dış politikanın kendi özeline müdahale edilmeden saygı duyulması gerekir.” sözlerini kullandı.

Başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük sorunun gıda krizi ve yansımaları olduğuna dikkat çeken Sisi, bu krize karşı gıda üretimi ve tedariki alanında iş birliğinin geliştirildiğini ifade etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ne katılmak üzere dün başkent Riyad’a gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu