Haber

Sivas’ta köylüler maden tesisini protesto etti

sivasAvcılar’ın Avcıpınarı köyünde yapılacak maden tesisine karşı köylüler, “Maden çıkarılacak bölgedeki toprak yapısındaki asbest oranının yüksek olması nedeniyle bu asbestli malzeme tüm çevreye yayılacak” açıklaması yaptı. Madencilik faaliyetlerinin yürütülmesi ve bu madenin kamyonlarla taşınması sırasında çevre köylerde ve insan hayatını ve sağlığını tehdit etmektedir.”

sivas ESÜ Anadolu Kaynakları Mad. Şarkı söyleme. Ticaret A.Ş.’nin yaptıracağı ‘maden arama ve atık depolama tesisi’ dün köylüler tarafından protesto edildi. Köylülerin yaptığı açıklama şöyle:

BU, bu topraklardaki yaşam hakkımızı tehdit ediyor.

“Atalarımızın, dedelerimizin yüzyıllarca yaşadığı bu topraklar üzerine yapılacak maden tesisi öncelikle bu topraklardaki yaşam hakkımızı tehdit etmektedir. Madenin çıkarılacağı alandaki toprak yapısındaki asbest oranının yüksek olması nedeniyle bu asbest madencilik faaliyetleri ve bu madenin kamyonlarla taşınması sırasında çevre köylerin tamamına yayılacaktır.Dünyadaki kanserojenler listesinde ilk sıralarda yer alan asbest elementi ‘kesin kanserojen’ tanımı ile 1. kümede yer almaktadır. .

KARARLILIK VE MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR DEVAM EDECEKTİR”

Söz konusu maden projesi ile ilgili olarak sivas Projenin hayata geçmesiyle birlikte Valiliğin “ÇED gerekli değildir” kararı ile köylerin yaşam alanları, sağlığı, tarım arazileri, hayvancılık, su mirası, havası, sosyal hayatı, ekolojik yapısı, güvenliği, tarihi ve kültürel miras, doğal varlıklar ve biyolojik çeşitliliğe zarar verecektir. Sivas Valiliği’nin ÇED gerekli değildir kararını protesto ediyoruz. Bu itirazların gerekçesi yapılacak bilirkişi incelemesinde ortaya çıkacaktır. Bu konudaki kararlılığımız ve çabamız sonuna kadar artarak devam edecektir.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu