Haber

Sokak hayvanlarına dubleks ve tripleks yuva

Sokak hayvanlarına dubleks ve tripleks yuva

VAN Van’ın merkez İpekyolu Belediyesi topladığı atık materyallerden sokak hayvanları için dubleks ve tripleks yuva yapıyor.

İpekyolu Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Müdürlüğü grupları, topladıkları kasa, eski mobilya, tahta kesimleri ve tekerlek lastiklerinden kedi ve köpekler için kışlık barınak, yemlik ve suluk hazırladı. Bahisle ilgili açıklamada bulunan İpekyolu Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Müdür Vekili Volkan Avcı, belediye olarak 7-24 hayvanların yanında olduklarını tabir etti. Kış mevsimi ile birlikte sokak hayvanlarının üşümemesi ve aç kalmaması ismine çalışma başlattıklarını belirten Avcı, “Hayvanlar için barınak, yemlik ve suluklar yaparken çevreyi de düşünüp, geri dönüşüm gereçlerinden faydalanmaktayız. Lastiklerden, plastiklerden ve atıl ağaçlardan, borulardan yemlik, suluk ve barınaklar yapmaktayız. Sokak canlılarımızın üşümemesi ve daha düzgün yaşamalarını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmakta, kurduğumuz atölyede 7-24 faaliyet göstermekteyiz. Ben bu çerçevede bize takviye veren Kaymakam ve Belediye Lider Vekilimiz İhsan Emre Aydın’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan barınak, yemlik ve sulukları kentin belirli noktalarına bıraktıklarını ifade eden Avcı, “Atıl durumunda olan ve çevreye atılmış lastikleri toplayıp onları hayvan suluklarına dönüştürüyoruz. Yine Merkez Bankası’ndan aldığımız kasalardan kedi ve köpekler için yuvalar yapıyoruz. Tabi biz bunları tıpkı vakitte konforlu hale getirdik. Bilhassa kediler için dubleks, tripleksler yaptık. En yüksek olanı 7 kattan oluşuyor. Yaptığımız bu yuvaları da kentin belirli noktalarına, parklarına bırakıyoruz. Tekrar lokanta ve kurumlardan topladığımız atık yemekleri de her gün nizamlı bir formda bu barınaklara bırakıyoruz. İpekyolu Belediyesi ile sokak hayvanları üşümeyecek ve aç kalmayacak” ifadelerine yer verdi.

İpekyolu Belediyesinin sokak hayvanları için başlattığı çalışmaları takdir eden vatandaşlar ise belediye ekiplerine teşekkür ettiler. Barınaklardan önce kedilerin aç ve susuz bir şekilde ortalıkta gezdiğini belirten Rukiye Yarız isimli vatandaş, “İpek Manisiz Kafe’de çalışıyorum. İki yıldır buradayım. Burada daha evvel kediler ortalıkta aç kalırlardı, akşama kadar miyavlarlardı. Artık ise belediyemiz buraya mama ve su bırakıyor. Kediler de burada mamalarını yiyip, ısınıyorlar. Bunun yanında yaralı ya da düşkün bir hayvan için telefon açıldığında anında olay yerine koşuyorlar ve hayvanı tedavi ettikten sonra tekrar ömür alanına bırakıyorlar. Allah razı olsun belediyemizden” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu