Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken’den, “Dünya Çocuk Hakları Günü” mesajı Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, çocukların dünyanın en büyük serveti olduğunu belirterek, “Tüm çocukların eşit şartlarda yaşayabilmesi için çalışmalı, bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirme bilinciyle hareket etmeliyiz.” tabirini kullandı.

Palandöken, “Dünya Çocuk Hakları Günü” münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, çocukları güzel yetiştirmenin geleceğe yapılan en değerli yatırım olduğuna dikkati çekerek, bu günün 20 Kasım 1989’da çocukların milletlerarası seviyede haklarının garanti altına alınması için belirlendiğini anımsattı.

Hiçbir çocuğun temel hak ve hürriyetlerinin kısıtlanmaması için çalıştıklarını vurgulayan Palandöken, “Konfederasyonumuz ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) işbirliğiyle çocuk işçiliğinin önüne geçiyoruz. Dünya üzerindeki her çocuğun eşit sağlık, yaşam, barınma ve eğitim hakkına sahip olması dileğiyle geleceğimize yön verecek çocuklarımızın bu önemli gününü büyük bir içtenlikle kutluyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, çocukların dünyanın en büyük serveti olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yarınımıza istikamet verecek, ülkemizi muasır medeniyetler düzeyine çıkaracak olan onlardır. Tüm çocukların eşit koşullarda yaşayabilmesi için çalışmalı, bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirme şuuruyla hareket etmeliyiz. Ülkemizde yüz binlerce çocuk emekçi var. Çocuk emeği sömürüsüne dayanan çocuk personelliği, çocukları fizikî, ruhsal, duygusal ve toplumsal taraftan olumsuz etkiliyor. Bundan ötürü bizler çocukların eğitim, sıhhat, toplumsal güvenlik, oyun ve inanç içinde gelişimlerini devam ettirmesi için var gücümüzle çalışmalıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu