Ekonomi

Tesla, Musk’ın rekor ücret teklifini reddetmeye çağırıldı

Vekalet danışmanlık firması Glass Lewis, Tesla hissedarlarına CEO Elon Musk için önerilen 56 milyar dolarlık tazminat paketine karşı oy kullanmalarını tavsiye etti. Firma, paketin önemli büyüklüğü, potansiyel sulandırma etkileri ve Musk’ın şu anda X olarak bilinen sosyal medya platformunu satın alması gibi diğer zaman alıcı taahhütleriyle ilgili endişeleri vurguladı.

Tesla’nın yönetim kurulu tarafından belirlenen ödeme teklifi, Musk’ı şirketin piyasa değerinin 2018’den itibaren on yıl içinde 650 milyar dolara ulaşmasına göre ödüllendirmeyi amaçlıyor. Tesla’nın mevcut piyasa değeri yaklaşık 571,6 milyar dolar.

Ocak ayında, Delaware Chancery Mahkemesi Yargıcı Kathaleen McCormick’in orijinal ödeme paketini geçersiz kılması, Musk’ın Tesla’nın kuruluş eyaletini Teksas’a taşımayı teklif etmesine yol açmış, Glass Lewis ise bu hamleyi hissedarlar için belirsiz faydaları ve riskleri nedeniyle eleştirmişti.

Vekalet firmasının tutumuna rağmen Tesla, hissedarlardan Musk’ın ücretini yeniden onaylamalarını talep etti. Tesla’nın yönetim kurulu başkanı Robyn Denholm, yakın zamanda verdiği bir röportajda paketi savunmuş ve Musk’ın liderliğinde şirketin önemli gelir ve hisse senedi fiyatı hedeflerine ulaştığını belirtmişti.

Musk’ın 2008’de CEO olarak göreve gelmesinden bu yana Tesla, finansal performansını önemli ölçüde geliştirerek 2018’de 2,2 milyar dolarlık zararı 15 milyar dolar kâra dönüştürdü ve Vote Tesla kampanyası web sitesine göre araç üretimini yedi kat artırdı.

Ayrıca Glass Lewis, Musk’ın kardeşi Kimbal Musk’ın yönetim kuruluna yeniden seçilmesine karşı tavsiyede bulunurken, eski 21st Century Fox CEO’su James Murdoch’ın yeniden seçilmesini destekledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

basciftlikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu