Ekonomi

Türkiye, Rus doğal gazında en az yüzde 25 indirim isteyecek

Bloomberg’e konuşan üst düzey yetkililer, Türkiye’nin Ankara’da bir Rus heyetini ağırlayacağını ve amacının Rusya’dan ithal edilen doğal gaz fiyatında yüzde 25’ten fazla indirim istemek olduğunu söyledi.

How Bir İktisat gazetesinin haberine göre, olası bir anlaşmanın TL üzerindeki baskıyı azaltacağı ve Avrupa’nın güç darboğazı yaşadığı bir dönemde, gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işine yarayacağı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, Türkiye ile Rusya arasında 8-9 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek siyasi istişareler kapsamında İstanbul’da olacak.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasındaki istişarelere Cuma günü Verşinin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetler arasında devam edilecek.

İstanbul’da gerçekleştirilecek toplantı kapsamında Suriye, Libya ve Filistin gibi bölgesel konuların yanı sıra Birleşmiş Milletler Tahıl Anlaşması’nın uygulanması gibi konuların ele alınması öngörülüyor.

Türkiye, 2021’de 69 milyar metreküp doğal gaz ithalatının yaklaşık yarısını Rusya’dan sağladı. Erdoğan, Türkiye’nin toplam elektrik faturasının 2022’de geçen yıla göre iki katına çıkarak 100 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi. (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu