Teknoloji

Uçmaktan korkuyor musun? İşte uçakta oturulabilecek en güvenli yerler

Özel içerik

Uçma korkusu, fobileriyle baş etmekte zorlandıkları için yolcuları hayatlarının deneyimini kaçırmaktan hızla caydırabilir.

İstenmeyen türbülans sarsıntısından sıkışık alanlara ve kontrol eksikliği hissine kadar uçaklarda olmak birçok yolcu için düpedüz rahatsız edici bir deneyim olabilir.

Neyse ki uçmaktan korkuyorsanız uçakta oturulacak en iyi yerleri bilmek sizi rahatlatabilir.

Koltuk seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Uçakta koltuğunuzu seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Çıkış olarak belirlenen kapı önlerindeki koltuklar ve arka koltuklar geriye doğru yatmıyor. Çıkışın arkasındaki koltuklarda pencereler olmasını istediğiniz yerde değil.

Mutfak alanına yakın koltuklar sessiz bir yolculuk için ideal değildir. Burada sadece hostesler yiyecek ve içecek hazırlamakla kalmıyor, aynı zamanda genellikle görev dışı zamanlarda da burada bir araya geliyorlar.

Hangi koltuklar daha güvenli?

Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin verilerini inceleyen Time Dergisi, son 35 yılın kaza raporlarını inceleyerek, kaza sırasında uçağın arka kısmındaki orta koltukların daha iyi sonuçlar verdiğini belirtiyor. Ancak bunun bir garanti olmadığını da belirtmeliyiz.

‘İstatistiksel olarak uçağın arka ucunda, gerçek kanatta bir koltuk seçmelisiniz, çünkü bu, beklenmedik bir kaza durumunda hayatta kalma oranının biraz daha yüksek olmasını sağlar.

Aynı zamanda türbülansın daha fazla hissedildiği uçağın arka ve ön kısımlarına göre kanatlar uçağın stabil kalmasına yardımcı olduğundan burada daha az türbülans hissedeceksiniz.

Diğer ipuçları arasında destek pozisyonuna alışmak, türbülans sırasında daima emniyet kemerinizi takmak ve fazla susuz kalmamak için her alkollü içecekle birlikte bir bardak su içmek yer alır.

Acil çıkış koltuklarına dikkat edin

Acil çıkış koltuklarının diz mesafesi diğer koltuklara göre daha geniştir. Ama burada yaşamanın bazı sorumlulukları var.

Çıkışa yakın olmak bazı yolcuların uçaktan hızlı bir şekilde inmesine olanak tanıyacaktır. Ancak acil çıkışta pencere kenarında oturanların herhangi bir acil durumda yolcuların inmesine yardım etmeleri gerekebilir.

Uçağın tipine, acil durumun niteliğine ve hosteslerin gereksinimlerine bağlı olarak, bazı yolculardan acil çıkış penceresini açmaları ve diğer yolcuların acil iniş kaydırağından inmelerine veya inmelerine yardımcı olmaları ve aşağıdan inmelerine yardımcı olmaları istenebilir.

Uçakta yolcular genellikle birbirlerinden olabildiğince uzakta oturmak isterler. Uçağın arka tarafındaki koltuklar en son seçilenlerdir.

Biraz şoku göze alabiliyorsanız ve ağır bir dönem değilse, arka koltuklarda yan koltuk boş olarak oturabilirsiniz.

Şunu da belirtmeyi unutmayalım. Uçuş sırasında kabin içi basınçtan dolayı bazı yolcularda kulak ağrısı yaşanabilir.

Ancak uçağın her yerinde aynı basınç olduğu için oturduğunuz yer bu acıyı etkilemeyecektir.

derinceajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu