Haber

Van’a bu yıl bahar erken geldi

Van’a bu yıl bahar erken geldi

Van Gölü kıyısındaki badem ağaçları erken çiçek açtı

VAN – Van’da sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde badem ağaçları ve nergis çiçekleri erken çiçek açtı.

Türkiye’de olduğu gibi bu yıl da kar yağışının az olduğu Van’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6-7 derece üzerinde olması baharın erken gelmesine neden oluyor. Birçok yerde kar erken eriyince badem ağaçları, kardelenler ve nergisler yaklaşık bir ay erken çiçek açtı. Gevaş ilçesinde Van Gölü kıyısında badem ağaçları ve nergis çiçekleri doğayı süsledi. Çiçeklerin erken açmasıyla birlikte arılar çiçeklerden polen toplamaya başladı.

Doğa fotoğrafçısı Murat Doğan, “Van Gölü’nün Gevaş ilçesi kıyılarına kuşların göçünü fotoğraflamak için geldik. Bu sırada badem ağaçlarının çiçek açtığını gördük. Küresel ısınma nedeniyle ilk kez badem ağaçlarının bu kadar erken çiçek açtığını gördük. genelde nisan ayının ikinci haftasında açar ama bu sene biraz açarlar erken açtılar bu sene yurda bahar biraz erken geldi bu sene kışı yaşamadık 1-2 kere kar yağdı. Şubat ayının ilk haftası bunun dışında önemli bir şey görmedik. Bu sene kuraklık çok var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu