Haber

Almanya’nın eski İsrail büyükelçisinden çağrı: Kara operasyonlarından kaçının

Almanya’nın önde gelen eski büyükelçilerinden Christoph Heusgen, İsrail’in Gazze’ye kara operasyonundan kaçınması ve iki devletli çözüm için diplomatik müzakerelerin yeniden canlandırılması gerektiğini belirtti.

Eski Başbakan Angela Merkel’in baş danışmanı Heusgen, dün kamu yayıncısı ZDF’yi, Gazze’ye yapılacak olası bir kara operasyonunun İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleşmesini engelleyebileceği ve Orta Doğu’da “daha büyük bir yangını tetikleyebileceği” konusunda uyardı.

İsrail-Filistin çatışmasında gerilimin azaltılması çağrısında bulunan Heusgen, İsrail’in çok fazla öfke ve nefretle tepki vermemesinin önemini vurguladı.

Heusgen, tüm tarafların diplomasiyi canlandırmak ve İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli çözüm için görüşmelerin yeniden başlamasını sağlamak için çalışması gerektiğini belirtti.

Eski Büyükelçi Heusgen, İsrail’in kara operasyonundan kaçınması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Diplomatik bir çözüm bulunmalı. Elbette öncelikle rehinelerin serbest bırakılması için her şey yapılmalı. Daha sonra bunun büyük bir yangına dönüşmesinin önüne geçilmeli ve bunun için de İsrail askerlerinin bu duruma müdahale etmemesi gerekiyor. Gazze Şeridi’ne bir saldırı başlatın. Geçerli hukuki çerçeve olan iki devletli çözümü yeniden canlandırmalıyız ve İsrail’in de buna katkısı olmalı. Belki şu anda bunu hayal bile edemiyoruz ama bu kargaşadan kurtulmanın tek yolu bu.”

Şu anda Münih Güvenlik Konferansı’na başkanlık eden Heusgen, 2005-2017 yılları arasında Merkel’in en üst düzey güvenlik ve dış politika danışmanı olarak görev yaptı.

Heusgen, 2017-2021 yılları arasında Almanya’nın BM Büyükelçisi olarak görev yaptı.

haber-suluova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu