Ekonomi

Asya piyasaları düştü, Orta Doğu’daki gerilimin ortasında güvenli limanlar yükseldi

Orta Doğu’daki çatışmaların önemli ölçüde arttığını gösteren raporların ardından Asya hisse senetleri ve tahvil getirileri bugün düşerken, dolar, yen, petrol ve altın gibi geleneksel güvenli limanlar yükseliş yaşadı. MSCI’nın en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi %2’nin üzerinde sert bir düşüş yaşarken, ABD hisse senedi vadeli işlemleri de %1,3’lük potansiyel bir düşüşe işaret ederek darbe aldı.

Tırmanışın İsrail’in İran’daki bir bölgeye düzenlediği füze saldırısıyla tetiklendiği bildirildi. Bu haber yatırımcıların daha güvenli varlıklara yönelmesine yol açarak ABD uzun vadeli Hazine tahvillerinin getirisinin 13,5 baz puan kadar düşerek %4,512 seviyesine gerilemesine neden oldu. ABD dolar endeksi %0,14’lük mütevazı bir artış gösterdi ve yen dolar karşısında yaklaşık %0,4 oranında güçlendi. Her iki para birimi de genellikle jeopolitik belirsizlik dönemlerinde rağbet görüyor.

Bir diğer güvenli liman olan altının fiyatı %1,6 artışla 2.414,69$’a yükseldi ve bir önceki haftanın rekor seviyesi olan 2.431,29$’a yaklaştı.

Petrol fiyatları da Orta Doğu tedarik zincirlerinin aksamaya uğrayabileceği korkusuyla varil başına 3 dolarlık bir artışla artan gerilime tepki verdi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bu hafta başında, hafta sonu İran’dan gelen saldırılara karşılık verme sözü vermişti. Artan jeopolitik gerilimler, küresel piyasaları ve emtia fiyatlarını etkileme potansiyeliyle yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu