Teknoloji

Qualcomm, Apple ile anlaşmaya vardı: 2026’ya kadar devam edecek!

Qualcomm Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iPhone üreticisinin Çin’de artan zorluklarla karşı karşıya kalması ve başka yerlerdeki tedarik zincirlerini güçlendirmeye çalışması nedeniyle Apple ile en az 2026 yılına kadar 5G çipleri tedarik etmek için bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Anlaşma, Qualcomm ile milyarlarca dolarlık ilişkiyi beklenenden en az üç yıl daha uzatıyor ve Apple’ın tüm bilgisayarlarını kendi tasarımı işlemci çiplerine taşırken bile kendi modemini piyasaya sürmek için acele etmediğini gösteriyor.

QOALCOMM’UN PAYLARI ARTTI

Qualcomm hisseleri öğleden sonraki işlemlerde %4 artış gösterdi. Şirket, telefonları taşınabilir bilgi ağlarına bağlayan modem çiplerinin önde gelen tasarımcısıdır. Apple hisseleri yüzde 0,5 arttı.

San Diego, California merkezli Qualcomm, iki şirketin uzun süredir devam eden hukuki mücadeleyi çözmesinin ardından 2019 yılında Apple ile bir çip tedarik anlaşması imzaladı.

Bu tedarik anlaşmasının süresi bu yıl doluyor, bu da Apple’ın Salı günü duyurması beklenen iPhone’ların bu anlaşma kapsamında piyasaya sürülen son telefonlar olacağı anlamına geliyor.

Pazartesi günü açıklanan anlaşmaya göre Qualcomm, 2026 yılına kadar her yıl piyasaya çıkacak telefonlar için Apple’a çip tedarik edeceğini söyledi. Qualcomm anlaşmanın değerini açıklamadı, yalnızca şartların daha önceki anlaşmaya dayandığını söyledi. “benzer”dedi ki.

UBS analistleri, 3 Ağustos’ta yayınlanan bir araştırma notunda Qualcomm’un 2022’de Apple’a 7,26 milyar dolar değerinde çip satacağını öngördü.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu