Haber

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı: Türkiye, Uluslararası Adalet Divanı’nda sunum yapacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, “Türkiye, 26 Şubat’ta Uluslararası Adalet Divanı’nda sunum yapacak.”

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yüksel, Avrupa Birliği Karma Parlamento Konseyi Eşbaşkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Anayasa Komisyonu Üyesi ve AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan ile basın toplantısı düzenledi. Yüksel toplantıda, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı “soykırım” davasında alınan ihtiyati tedbir kararını anlattı.

Yüksel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İsrail ordusuna ve güvenlik teşkilatına, “Hamas’ın Gazze’nin güneyindeki 4 taburunun imhası ve buradaki nüfusun uzaklaştırılması” konusunda hükümete sunmak üzere ortak bir plan hazırlanması talimatını verdiğini anımsatarak, Refah, 280 bin Filistinliye ev sahipliği yapan Gazze’nin şu anda nüfusunun yarısından fazlasını derme çatma çadırlarda barındırdığını söyledi. Yüksel, “Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin de açıkça ifade ettiği gibi Refah’taki Filistinli nüfusu tahliye etme seçeneği yok. Çünkü halkın artık gidecek başka yeri yok. Refah’ta düşmanlıkların artması insani müdahaleyi çökertebilir. Ne olabilir?” Bundan sonra yaşanacak en kötü kaosun da ötesinde olacak.Refah’a İsrail’e yönelik benzeri görülmemiş insani saldırı, hem soykırım sözleşmesinin hem de mahkemenin 26 Ocak tarihli geçici tedbir kararının ciddi ve onarılamaz şekilde ihlaliyle daha da büyük ölümlere yol açacak. Adalet Divanı, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere İsrail işgali altındaki Filistin’in “Topraklarından, politikalarından ve uygulamalarından kaynaklanan hukuki sonuçlara ilişkin dava devam ediyor. Türkiye, 26 Şubat’ta Uluslararası Adalet Divanı’nda sunum yapacak” dedi.

Tedbir kararına ilişkin soruyu yanıtlayan Yüksel, “26 Şubat’ta Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı sunumu yapacak. Özellikle İsrail’in hukuka aykırı eylemlerinin sonuçlarını anlatan bir sunum olacak. Türkiye de bir sunum yapacak. bu noktada yasadışı olduklarını gösteren sunum.” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu