Haber

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca: İsrail’in Gazze’deki katliamı savaş suçudur

Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, İsrail’in Gazze’de katliam yaptığını ve bunu yapan savaş suçlularının bir gün hukuk önünde hesap vereceğine inandığını belirtti.

Yargıtay’a atanan 27. dönem adli hakim ve savcı adaylarına yönelik düzenlenen seminerde Akarca, Yargıtay’ın tarihçesi, yönetimi, işleyişi, misyon ve vizyonu, yargı etiği, şeffaflık ve yargı kalitesi hakkında bilgiler verdi.

Avukatların yaşadıkları toplumun maliyet ve değerlerini, sosyolojisini bilmesi, anlaması ve araştırması gerektiğine işaret eden Akarca, Ortadoğu’da, özellikle Gazze’de kanın nehir gibi aktığını söyledi.

Saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sivillerin hedef alındığını, aralarında kilise, okul, hastane ve ambulansların da bulunduğu Birleşmiş Milletler karargâhlarının vurulduğunu hatırlatan Akarca, “Savaşın bir ahlakı, bir hukuku var ve maalesef bu ahlakın da bir ahlakı var. artık unutuldu.” söz konusu.

Gazze’deki katliamların kendisini “medeni” olarak nitelendiren Batı’nın ve tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştiğini, yaşananların görmezden gelindiğini belirten Akarca, vicdanların köreldiğini ve herkesin bakışlarını birbirine çevirdiğini söyledi. taraf.

Akarca, “Filistin’deki bu katliamları şiddetle kınıyoruz. Bunu yapan savaş suçlularının bir gün hukuk önünde hesap vereceğine inanıyorum. Bu durum hem vicdanımızda hem de insanlık vicdanında gerçekten çok büyük bir yara açmıştır. Hepimizin vicdanında hesap sorulacaktır.” bunu takip etmek lazım.” değerlendirmesini yaptı.

Yaşananlardan tüm Batı toplumunu suçlamadığını belirten Akarca, “Batı medeniyetinin sahibi” olduğunu iddia eden ülkelerin yönetici ve siyasetçilerinin umursamaz anlayışlarını kınadı.

gemerekhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu